En Del af Noget Større-konferencen 2025

DBU’s vision “En Del Af Noget Større” fylder 10 år, og i de ord ligger både en stor forpligtelse og et enormt potentiale. Og med udgangspunkt i DBU’s strategi for dansk fodbold, vil vi gerne ’samle og begejstre’ endnu flere målgrupper i fodboldens fællesskaber.

Som Danmarks største idrætsgren har fodbold en unik position til at være med til at løse nogle af de store udfordringer, eksempelvis inden for sundhed, trivsel og inklusion, vi som samfund står overfor i disse år. 

I DBU og dansk fodbold er vi ivrige efter at fortsætte og styrke vores eksisterende projekter og samarbejder med kommuner, fonde, virksomheder, myndigheder, civilsamfund og mange flere. Vi ønsker også at skabe dialog og udforske nye muligheder. Derfor gentager vi succesen fra vores konference i 2023, når vi den 26. februar 2025 slår dørene op på Nyborg Strand Hotel & Konference til en inspirerende dag fyldt med viden, dialog og samarbejde.

Klik her for at se det detaljerede program for dagen.

Hovedtalere

Hvordan understøtter man god trivsel blandt børn og unge?

Oplæg v. Andreas Rasch-Christensen

Andreas Rasch-Christensen er forskningschef ved Forskningscenter for pædagogik og dannelse på VIA University College, og har særlig ekspertise inden for dagtilbuds- og skoleområdet. Andreas er og har været medlem af en lang ministerielle råd, kommissioner og udvalg. Herunder aktuelt regeringens trivselskommission, hvis formål det er at finde svar på, hvordan vi i Danmark kan forebygge mistrivsel, sårbarhed og ensomhed blandt børn og unge, og hvordan vi styrker fællesskaber og stærke relationer.

 

Unlocking the power of football facilities

 

Oplæg v. Dean Potter

 

Dean Potter er Director of grant management i Football Foundation UK, som er en velgørende organisation oprettet af Premier League, det engelske fodboldforbund og regeringen. Formålet er at sikre udvikling af flere og bedre baner og klubhusfaciliteter til breddefodbold og derved øge tilgængeligheden af fodbold på tværs af Storbritannien.

 

 

Fodboldens samspil med det omkringliggende samfund

Oplæg v. Helle Thorning-Schmidt

Helle Thorning-Schmidt er tidligere statsminister og nuværende formand for DBU's Governance- og Udviklingskomité.

Hun vil give sine perspektiver på fodboldens samspil med det omkringliggende samfund, i et interview med dagens konferencier Heidi Frederikke Sigdal.

Andreas Rasch Christensen Billede Andreas Rasch-Christensen, forskningschef ved Forskningscenter for pædagogik og dannelse på VIA University College
Football Foundation Logo Dean Potter, Director of grant management i Football Foundation UK
Helle Thorning Helle Thorning-Schmidt, tidligere statsminister og nuværende formand for DBU's Governance- og Udviklingskomité

Fagsporene 

I løbet af dagen dykker vi også ned i specifikke samfundsdagsordener, og her har du mulighed for at vælge mellem tre forskellige fagspor: 

  1. Vi tager ansvar for vores børn og unge
  1. Vi tager ansvar for forebyggelse og behandling
  1. Vi tager ansvar for klima og miljø