|
984797
|
fr19-08 2022
|
18:30
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984800
|
ti23-08 2022
|
18:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
|
984812
|
fr26-08 2022
|
18:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
|
984815
|
sø04-09 2022
|
14:00
|
|
|
Hvidovre IF's baner
|
|
|
|
984825
|
ti06-09 2022
|
18:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984831
|
lø17-09 2022
|
14:00
|
|
|
Nexø Stadion
|
|
|
|
|
984838
|
ti20-09 2022
|
19:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984841
|
lø01-10 2022
|
14:00
|
|
|
B1903
|
|
|
|
984851
|
ti04-10 2022
|
19:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984857
|
lø08-10 2022
|
14:00
|
|
|
Skovshoved I P
|
|
|
|
|
984864
|
ti11-10 2022
|
19:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984873
|
lø22-10 2022
|
15:30
|
|
|
Rema1000 Arena
|
|
|
|
984877
|
ti25-10 2022
|
18:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984884
|
sø02-04 2023
|
12:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984896
|
to06-04 2023
|
14:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984903
|
ma10-04 2023
|
14:00
|
|
|
Kløvermarkens Idrætsanlæg
|
|
|
|
984910
|
ti18-04 2023
|
18:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984914
|
lø22-04 2023
|
14:00
|
|
|
Genforeningspladsen
|
|
|
|
984923
|
lø29-04 2023
|
15:30
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984930
|
lø06-05 2023
|
16:15
|
|
|
Frederiksberg IP, kunst
|
|
|
|
984936
|
ti09-05 2023
|
18:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
984983
|
to18-05 2023
|
14:00
|
|
|
Mimersparken
|
|
|
|
985225
|
fr26-05 2023
|
18:30
|
|
|
Husumparken
|
|
|
|
984992
|
ti30-05 2023
|
18:00
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
985230
|
lø03-06 2023
|
15:30
|
|
|
Valby Idrætspark
|
|
|
|
985241
|
sø11-06 2023
|
16:00
|
|
|
Grønnemosen
|
|
|
Oprykning:
Nr. 1 rykker op
Nr. 2 deltager i et kvalifikationsspil sammen med de to nr. 2 i DBU Sjællands bedste række, hvor kun vinderen rykker op i Danmarksserien
Oprykningsspil til Danmarksserien for nr. 2: https://www.dbu.dk/turneringer-og-resultater/landsdaekkende-turneringer-herrer/danmarksserien/oprykningsspil-til-danmarksserien/
Nedrykning:
Nr. 12,13 og 14 rykker ned fra Københavnsserien
1. hold fra DBU København-klubber rykker ned i Serie 1, pulje 1
2. hold fra DBU København-klubber (B1903, Hvidovre 2, Frem 2) rykker ned i Serie 1, pulje 2.
Hold fra DBU Bornholm-klubber rykker ned i DBU Bornholms bedste række
Nedrykningen forøges med det antal DBU København-klubber, der rykker ned fra Danmarksserien efter 2023 forår.
Nedrykningen reduceres med 1 hold i tilfælde, at det bliver nr. 2 fra Københavnsserien, der vinder kvalifikationsspillet og rykker i Danmarksserien.
Nedrykningen reduceres med 1 hold i tilfælde af, at vinderen af DBU Bornholms bedste række ikke kan eller ønsker at deltage som DBU Bornholms hold nr. 2 i Københavnsserien 2023/24 i tilfælde af, at et DBU Bornholm hold placerer sig på en af nedrykningsplads – jf. Turneringsreglementets § 11.14 f.