Information forældre

Bevægelse, teamwork og fantasi er i forgrunden

Playmakers' et unikt historiefortællingskoncept og stoler på en legende tilgang , Hvor bevægelse, teamwork og fantasi er i fokus.

Alle træningssessioner ved første afvikling forår 2021 følger historien om Disney-hit "Frost 2" . Spil- og træningsenhederne strækker sig over 8-10 uger på hver af de 34 værter i Danmark. Pigerne vil opleve et spændende, mangesidet Disney-eventyr sammen med deres undervisere og vejledere, der er specielt uddannet til dette projekt.

 

DSC01864

'Playmakers' tilbyder alle unge piger ...

  • ... en hidtil uset sportsoplevelse.
  • ... en sjov, varieret og frem for alt sikker introduktion til fodbold - gennem træning, spil og de spændende historier om Disney.
  • ... ikke kun pladsen til at være fysisk aktiv og holde sig i form, men også miljøet til at udvikle sig personligt, styrke selvtilliden, få erfaringer, finde venner for livet og en kærlighed til fodbold.
  • ... det bedste koncept, baseret på aktuelle forskningsresultater, der giver piger den maksimale indlæringseffekt og maksimal nydelse af fodbold.

 

Vi er stolte over at præsentere de 34 værtsklubber i Danmark. Herunder kan du se værterne for Playmakers.

 

Sjælland

Vært for Playmakers Afviklings klub forår 2021 Adresse Start Træningstid kontakt
Albertslund IF Fodbold Albertslund IF Fodbold Skallerne 14, 2620 Albertslund 25. april Søndag kl. 10.00-11.30 pigeleder@aif-fodbold.dk 
Boldklubben Union Boldklubben Union Genforeningspladsen 53, 2400 København NV 28. april Onsdag kl. 16.30-18.00 natasha_thomsen7@yahoo.dk
Dragør Boldklub Dragør Boldklub Halvejen 5, 2791 Dragør   1.maj Lørdag kl. 10.00 – 11.30 onsdag Kl. 16.30 – 18.00 pigeformand@dragoer-boldklub.dk
Helsingør IF Helsingør IF Helsingør Idrætspark, GL. Hellebækvej 63-65 hus C, 3000 Helsingør 27. april Tirsdag kl. 17.00 jenslarsen@bio.ku.dk
Boldklubben Hekla Boldklubben Hekla Hekla Park, Artillerivej 190 27.april Tirsdag 16.30-18.00 stine.hald@hotmail.com
Frederiksværk Fodbold Klub Frederiksværk Fodbold Klub Sportsvej 7, 3300 Frederiksværk Info på klubbens hjemmeside   mhj.ffk@gmail.com
Jernløse Boldklub  Jernløse Boldklub Gl. Skovvej 150B, 4420 Regstrup 28. april Onsdag kl 16.30-17.45 kids@jernloeseboldklub.dk
Kastrup Boldklub Kastrup Boldklub Røllikevej 5, 2770 Kastrup 29. april Torsdag kl. 14.30-16.00 mail aik@km.dk
Køge Bk Køge BK Ved Stadion 6, 4600 Køge 26. april Mandag kl. 16.00-17.30 fsn@hbkoge.dk
Måløv Boldklub Måløv Boldklub Måløv Hovedgade 48, 2760 Måløv 25. april Søndag kl. 10.00-12.00 stina6006@gmail.com
Roskilde Boldklub 1906 Roskilde Boldklub 1906 Rådmandshaven 10, 4000 Roskilde  2. maj Søndag kl. 9.30-11.00 natalierathbone@yahoo.dk
Stenlille IF Fodbold Stenlille IF Fodbold Stenlille Hallen, Idrætsvej 4, 4295 Stenlille 26. april Mandag kl. 16.30 Ifstenlillefodbold@gmail.com
Valby Boldklub Valby Boldklub Julius Andersens Vej 10, 2450 København 25. april Søndag kl. 10.30-12.00 pigefodbold@valbyboldklub.dk
Virum-Sorgenfri Boldklub Virum-Sorgenfri Boldklub Kaplevej 46,  4. maj Tirsdag kl. 16.00-17.30 og fredag kl. 10.00-17.30 vsb@vsb-fodbold.dk
Værløse Boldklub Værløse Boldklub   5. maj Onsdag 16.00-17.30 Bo Esbech
Ølstykke FC Ølstykke FC Tranekærvej 3, 3650 Ølstykke  3. maj

Mandag kl. 16.45-18.15

Kristine.larsen@hotmail.dk
DBU Lolland-Falster Nørre Alslev Boldklub Nørre Alslev Stationsvej 3, 4840 Nørre Alslev 29. april Torsdag kl. 16.15-17.45 mboe@dbulolland-falster.dk

Jylland 

Vært for Playmakers Afviklings klub forår 2021   Adresse   Start Træningstid
  kontakt
FC Horsens FC Horsens   Ternevej 83, 8700 Horsens    info på klubbens hjemmeside     fchorsensplaymakers@gmail.com
FC Thy Piger  Thisted FC   Lerpytter Anlæg, Lerpyttervej 37, 7700 Thisted   5. maj Onsdag kl. 14.30-16.00   Lone: 24271036
Galten FS Galten FS   

Klank Idrætscenter

Baunevej 11,  8464 Galten

  2. maj Søndage kl. 10.00-11.30   dakj@dbujylland.dk
Hadsten SK/HOG Hinnerup HOG Hinnerup   Svinget 4, 8382, Hinnerup   29. april Torsdag kl. 17.00   Camilla: 41119393
IF Lyseng IF Lyseng   IF-Lysengs klubhus, Lysengvej 1A, 8270 Højbjerg   27. april Tirsdag og torsdag kl. 16.45-18.15   disney@lyseng.dk
Nr. Bjært Strandhuse IF Nr. Bjært Strandhuse IF   Lyshøj Alle 1, 6000 Kolding   28. april Onsdag  kl. 16.00 -17.30   pugle@get2net.dk
Randers Kommune                 
Spjald IF Spjald IF   Halvejen 2, 6971 Spjald   27. april Tirsdag kl. 16.30-18.00   huj@ucrs.dk
Vejle Kommune Vejle FC   Vestre Stadion, Vestbanevej 1A, 7100 Vejle          
Tarp Boldklub Tarp Boldklub   Bryndumvej 18, 6715 Esbjerg   28. april Onsdag kl. 16.30-18.00   materialemand@tarpboldklub.dk
Team Viborg  Team Viborg   Liseborgvej 37, 8800 Viborg          
Aalborg Freja  Aalborg Freja   Vestre Fjordvej 15,9000 Aalborg    28. april Onsdag kl. 16.00-17.30   pigefodbold@aalborgfreja.dk
Aars Idrætsklub Aars Idrætsklub   Lyngsøvej 2B, 9600 Aars   27. april Tirsdag 17.00-18.30   centerleder@aarsik.dk
DBU Jylland Region 1 Holtet IF   Aalborgvej 212, 9362 Gandrup   26. april Mandag kl. 16.30-18.00   heidihn78@gmail.com
DBU Jylland Region 4                

Fyn

Vært for Playmakers  Afviklings klub forår 2021  Adresse Start Træningstid Kontakt
Dalum IF  Dalum IF "Kunsten" Bergendals All 25, 5250 Odense SV 14. april Onsdag kl. 16.30 - 18.00 katrine_va@hotmail.com

Bornholm 

Vært for Playmakers Afviklings klub forår 2021  Adresse Start Træningstid Kontakt
DBU Bornholm  BK Bornholm  Rønne stadion nord 28. april Onsdag kl. 16.30-18.00 Mette Rune, DBU Bornholm 

 

Markedsføring
DBU, DBU A/S og tilknyttede samarbejdspartnere forbeholder sig ret til at anvende fotos med motiver af autentiske eller opstillede situationer med alle deltagere på DBU's aktiviteter i markedsføringsmæssig sammenhæng uden betaling.