Information forældre

Bevægelse, teamwork og fantasi er i forgrunden

Playmakers' et unikt historiefortællingskoncept og stoler på en legende tilgang , Hvor bevægelse, teamwork og fantasi er i fokus.

Alle træningssessioner ved første afvikling forår 2021 følger historien om Disney-hit "Frost 2" . Spil- og træningsenhederne strækker sig over 8-10 uger på hver af de 34 værter i Danmark. Pigerne vil opleve et spændende, mangesidet Disney-eventyr sammen med deres undervisere og vejledere, der er specielt uddannet til dette projekt.

 

DSC01864

'Playmakers' tilbyder alle unge piger ...

  • ... en hidtil uset sportsoplevelse.
  • ... en sjov, varieret og frem for alt sikker introduktion til fodbold - gennem træning, spil og de spændende historier om Disney.
  • ... ikke kun pladsen til at være fysisk aktiv og holde sig i form, men også miljøet til at udvikle sig personligt, styrke selvtilliden, få erfaringer, finde venner for livet og en kærlighed til fodbold.
  • ... det bedste koncept, baseret på aktuelle forskningsresultater, der giver piger den maksimale indlæringseffekt og maksimal nydelse af fodbold.

 

Vi er stolte over at præsentere de 34 værtsklubber i Danmark. Herunder kan du se værterne for Playmakers.

 

Sjælland

Vært for Playmakers  efterår 2021 Adresse Start Træningstid Tilmelding  kontakt
Albertslund IF Fodbold Skallerne 14, 2620 Albertslund 22. august Søndag kl. 10.00-11.15 Tilmeld dig her  pigeleder@aif-fodbold.dk  
Boldklubben Union Genforeningspladsen 53, 2400 København NV 18. august Onsdag kl. 16.30-17.30 Tilmeld dig her  helena@bkunion.dk 
Dragør Boldklub Halvejen 5, 2791 Dragør   21.august Lørdag kl. 10.00 – 11.00 onsdag Kl. 16.30 – 17.30 Tilmeld dig her pigeformand@dragoer-boldklub.dk 
Frederiksværk Fodbold Klub Sportsvej 7, 3300 Frederiksværk 16. august Mandag kl. 16.30 -18.00 Tilmeld dig her  mhj.ffk@gmail.com 
Helsingør IF Helsingør Idrætspark, GL. Hellebækvej 63-65 hus C, 3000 Helsingør 11. august Onsdag kl. 17.00 -18.00 Tilmeld dig her jenslarsen@bio.ku.dk 
Jernløse Boldklub Gl. Skovvej 150B, 4420 Regstrup 29. august Søndag kl. 14.00 - 15.00  Tilmeld dig her  kids@jernloeseboldklub.dk 
Gentofte Vangede Idrætsforening Mosebuen 28 B, 2820 Gentofte 8. september Onsdag kl. 16.00 - 17.00 Tilmeld dig her chr_the@hotmail.com 
Køge BK Ved Stadion 6, 4600 Køge 23. august  Mandag kl. 16.00 - 17.00 Tilmeld dig her  fsn@hbkoge.dk 

Ledøje-Smørum Fodbold

Flodvej 62, 2765 Smørum

21. august Lørdag kl. 10.00 - 11.00 Tilmeld dig her   tina.getreuer@gmail.com
Måløv Boldklub Måløv Hovedgade 48, 2760 Måløv 15. august Søndag kl. 10.00-11.00 Tilmeld dig her  stina6006@gmail.com 
Roskilde Boldklub 1906 Rådmandshaven 10, 4000 Roskilde  15. august Søndag kl. 9.30-11.00 Tilmeld dig her natalierathbone@yahoo.dk 
Valby Boldklub Julius Andersens Vej 10, 2450 København 22. august Søndag kl. 10.30-12.00 Tilmeld dig her  pigefodbold@valbyboldklub.dk 
Virum-Sorgenfri Boldklub Virum-Sorgenfri Boldklub, Kaplevej 46, 2830 Virum  31. august Tirsdag kl. 16.15-17.15 og fredag kl. 16.15-17.15 Tilmeld dig her vsb@vsb-fodbold.dk 
Værløse Boldklub Stiager 6, 3500 Værløse 1. september Onsdag 16.15-17.15 Tilmeld dig her  Bo Esbech
Ølstykke FC Tranekærvej 3, 3650 Ølstykke  16. august

Mandag kl. 17.00-18.15

Tilmeld dig her  Kristine.larsen@hotmail.dk 
Ørestad IF Else Alfelts Vej 2, kunstbanen ved Kalve Bod Fælled Skole, 2300 KBH S 3. september

Fredag kl.17.00 - 18.00

  info@orestadif.dk 
Søllested IF Bøgevej 3, 4913 Søllested 17. august Tirsdag kl. 16.30 - 17.30 Tilmeld dig her mboe@dbulolland-falster.dk 

Jylland 

Vært for Playmakers efterår 2021   Adresse   Start Træningstid
 Tilmelding   kontakt
FC Horsens   Ternevej 83, 8700 Horsens    17. august Tirsdag kl. 16.30-18.00 Tilmeld dig her    fchorsensplaymakers@gmail.com 
Koldby-Hørdum IF   Koldby Stadion, Stadionvej 5, 7752 Snedsted   25. august Onsdag kl. 16.00-17.00 Tilmeld dig her   dkmarkusen@icloud.com
Galten FS   

Klank Idrætscenter, Bane 5, Baunevej 11, 8464 Galten

  15. august Søndag kl. 10.00-11.00 Tilmeld dig her    reeseipsen@hotmail.com 
Hadsten SK   Skovvangensven 20, 8370 Hadsten   12. august Torsdag kl. 17.00 - 18.00

Tilmeld dig her

  Anette Dahl Eriksen: 51528179
IF Lyseng   IF-Lysengs klubhus, Lysengvej 1A, 8270 Højbjerg   26. august Tirsdag kl. 16.45 - 18.00 og Torsdag kl. 16.45 - 18.00 Tilmeld dig her    disney@lyseng.dk 
IF Alliancen   Stationsvej 34, Stevnsstrup, 8870 Langå   19. august Torsdag kl. 16.45 - 17.45 Tilmeld dig her    jesper.jakobsen@randers.dk
Spjald IF   Spjald Fritidscenter, Halvejen 4, 6971 Spjald   24. august Tirsdag kl. 16.30-17.30 Tilmeld dig her    huj@ucrs.dk 
Tarp Boldklub   Bryndumvej 18, 6715 Esbjerg   25. august Onsdag kl. 16.30-18.00 Tilmeld dig her   materialemand@tarpboldklub.dk 
Team Viborg   Liseborgvej 37, 8800 Viborg   18. august  Onsdag kl. 16.30 - 18.00 Tilmeld dig her     
Aalborg Freja   Vestre Fjordvej 15,9000 Aalborg    24. august Tirsdag kl. 16.00-17.30 Tilmeld dig her    pigefodbold@aalborgfreja.dk 
Aars Idrætsklub   Lyngsøvej 2B, 9600 Aars   26. august Torsdag 17.15-18.15 Tilmeld dig her   centerleder@aarsik.dk 
Haderslev FK   Louisevej 22, 6100 Haderslev   10. august Tirsdag kl. 16.30-17.30 Tilmeld dig her    2007@hfkudvalg.dk

Fyn

Vært for Playmakers efterår 2021  Adresse Start Træningstid Tilmelding Kontakt
Næsby BK Stærehusvej 31, 5270 Odense N 31. august  Tirsdag kl. 17.00 - 18.00 Tilmeld dig her  mikkel@naesbyboldklub.dk
MG-BK Fodbold  Færævej 54, 5500 Middelfart 15. september Onsdag kl. 17.00 - 18.00    bw@mg-bk.dk

Bornholm 

Vært for Playmakers efterår 2021  Adresse Start Træningstid Tilmelding Kontakt
BK Bornholm  Rønne stadion nord 26. august Torsdag kl. 16.30-18.00 Tilmeld dig her  Mette Rune, DBU Bornholm 

 


 

Markedsføring
DBU, DBU A/S og tilknyttede samarbejdspartnere forbeholder sig ret til at anvende fotos med motiver af autentiske eller opstillede situationer med alle deltagere på DBU's aktiviteter i markedsføringsmæssig sammenhæng uden betaling.